شیمی و است و آتش و خون

شیمی همیشه محبوب بوده، هست و خواهد بود. شیمی رو باید زندگی کنی. اگر باهاش دوست باشی، بدون کوچک ترین شکی میتونه تو رفاقتش در برترین لحظات هم حساب کنی. مدلش این شکلیه که همه جوره باید دوستش داشته باشی. اینطور نیست که با مطالب حفظی شیمی خوش بگذرونی و از تست های محاسباتی اون فراری باشه. این درس شیمی هست با همه ویژگی های خاصی که فقط برای خودش هست. برای اینکه این درس تبدیل به اسلحه پنهان تو برای پیروزی در نبردی مثل کنکور باشه هم باید مطالب حفظی اون رو خوب به خاطر بسپاری، هم مطالب استدلالی این درس رو برای خودت حلاجی کنی و هم برای حل تست های محاسباتی دست به قلم باشی. در یک جمله باید سعی کنی با تمام وجود براش وقت اختصاص بدی و درکش کنی.

ترش و شیرین

همونطور که در ابتدای این مقاله اشاره کردم، یک سری از مطالب شیمی، صرفا حفظی هستن و صد البته درصد قابل توجهی از این مطالب در کنکور تست خواهد داشت. اما موردی که در طی این سال ها شاهد اون بودیم این هست که تست های این بخش رو گاهی به شکلی طرح میکنن که پاسخ دادن به اون ها از تست های محاسباتی هم پیچیده تر میشه. طراح با این کار داره به ما این نکته رو گوشزد میکنه، که اینجا خونه خاله نیست، باید بتونی در صدم ثانیه نکات رو درک کنی و برای اینکه بتونی به چنین درجه ای برسی باید کتاب درسی رو، واو به واو بلد باشی. شدنی هست به شرط اینکه برای مطالعه خوب شیمی وقت بزاری و علاوه بر کیفیت بالا، سعی کنی مدام این مطالب رو تکرار کنی. تکرار، کلید اصلی برای رسیدن به تسلط هست. درضمن اگر سری به بازار بزنید با کتاب های جور واجور برای این درس مواجه میشید. یکی از سبک هایی که برای درس شیمی روی اون مانور دادن، همین مطالب حفظی هست. میتونی تهیه کنی و در تایم های مرده ای که در طول روز داری با اون کتاب عشق بازی کنی و از خوندن شیمی لذت ببری.

براش وقت بزار، سعی کن بفهمیش.

به جرات میتونیم بگم که مطالب مفهومی درس شیمی بخش عمده ای از این درس رو پوشش داده. بنابراین برای رسیدن به یک درصد ایده آل چاره ای نداری، جز اینکه این مباحث رو خوب خوب یاد بگیری. امیدوارم منظور من رو خوب متوجه بشی، باید یاد بگیری و نه اینکه صرفا حفظ کنی. یاد گرفتن باعث میشه تو بتونی از پس هر تیپ تستی بر بیای، چون ریشه مطلب رو خوب بلعیدی. خوبی کار این هست که فهم این مطالب کار سختی نیست. کتاب درسی واقعا در این زمینه محتوای خوبی داره، به شکلی که با گوش دادن به تدریس دبیر در کلاس و مطالعه کتاب درسی میتونی به راحتی به عمق مطلب پی ببری. همونطور که اشاره کردم، تدریس دبیر رو باید خیلی جدی بگیری. امسال زمان زیادی نداری و با این کمبود زمان، ارزش یادگیری مطالب در کلاس درس برای ما اهمیت دوچندان پیدا میکنه. به راحتی با یادگیری مطالب در کلاس درس و مطالعه مباحث در همان رو در منزل میتونی پرونده یادگیری هر مبحثی رو ببندی و زمان خودت رو برای کار کردن روی تست های تالیفی و سراسری بزاری. تست رو به هیچ وجه فراموش نکن. کتاب های درجه یک زیادی برای شیمی در بازار هست. سعی کن یک کتاب خوب رو انتخاب کنی و تمام تست هاش رو دقیق پاسخ بدی. تست زدن بهت کمک میکنه تا یک مطلب مفهومی رو خیلی خیلی بهتر درک کنی.

هر که طاووس خواهد، جور هندوستان کشد.

هرچی جلوتر میریم، نقش عدد و ارقام و تست محاسباتی در کنکور شیمی رو بیشتر احساس میکنیم. تقریبا از سال ۹۲ بود که جرقه این داستان زده شد و در کنار اینکه تعداد تست های محساباتی بیشتر شد، دیگه نمیتونستی مثل سال های قبل با قطار کردن اعداد در یکسری فرمول مشخص به جواب درست برسی. نه دیگه خبری از این تست ها نبود. برای پاسخ دادن به یک تست محاسباتی باید هم سرعت عمل خوبی داشته باشی و هم درک درستی نسبت به مفاهیم شیمی. جوری که خوندن صورت سوال تو رو ببره دقیقا همون جایی که طراح مدنظرش هست و بتونی سریعا ساز و کار رسیدن به جواب صحیح رو روی کاغذ رسم کنی. من با صراحت بیان بهت قول میدم که کلید رسیدن به پزشکی و یا هر رشته تاپ دیگه ای در درس شیمی پاسخ دادن حداکثری به مسائل این درس هست. داوطلب تجربی که ب طور عادی از همون ابتدای بشریت با این عدد و ارقام مشکل داشته و در ادامه هم خواهد داشت، اما اینجاست که تفاوت ها مشخص میشه. اینکه از بین چیزی در حدود ۶۰۰ هزار داوطلب رشته تجربی، کمتر از ۵ هزار نفر در رشته های تاپ این گروه پذیرش میشن. اینجاست که فقط ۵۰۰ نقر اول میتونن در سه رشته دکترای حرفه ای دانشگاه های برتر و سطح خوب کشور اجازه تحصیل پیدا کنن. اگر دوست داری که تو هم بتونی تفاوت ها رو رقم بزنی، باید دقیقا همون جایی که همه میزنن جاده خاکی، تو در مسیر باشی و از مناظر زیبای جاده لذت ببری. این کار شدنی و فوق العاده جذاب هست، اما به شرط اینکه برای اون کار کنی و انرژی بزاری.

فقط باز هم تاکید میکنم که هیچ شخصی به طور مادرزادی در پاسخ دادن به مسائل شیمی و یا هر درس محاسباتی دیگه ای تبهر نداشته. این مهارت کم کم به دست میاد . موردی هست که باید برای اون وقت بزاری. باید از اینکه ۳۰ دقیقه روی یک تست محاسباتی فکر کنی، واهمه نداشته باشی. باید از اشتباه پاسخ دادن به تست های محسباتی نترسی و همیشه با اشتیاق برای پاسخ دادن به سوال، با هر تستی چشم تو چشم بشی.

باید بدونی که…

سعی کن که وقتی شیمی میخونی، پویا باشی. یعنی مثل یک ربات از روی متن کتاب روخوانی نکنی. همیشه مداد دستت باشه و سعی کنی که تک تک نکات ریز و حتی به ظاهر بی اهمیت رو از دل کتاب درسی خارج کنی. حاشیه های کتاب درسی میتونه دفترچه خاطرات تو از نکات مهم و کلیدی هر مبحثی باشه، ازت میخوام که خوب ازش استفاده کنی.

همه ما در طول ۲۴ ساعت، یه زمان هایی رو به هر دلیلی داریم بدون استفاده و بیهوده، از دست میدیم. مطمئنن هم من و هم تو از این قائده مستثنی نیستیم و باید به دنبال این باشیم که از این کوچکترین زمان ها برای انجام یه سری کار هایی که نیاز به تکرار دارن استفاده کنیم. یکبار دیگه برنامه روزانه خودت رو چک کن، مطمئن باش که تعجب خواهی کرد. هم بخش حفظی شیمی و هم درس های دیگه میتونن کاندیدا برای مطالعه کردن تو در زمان های مرده باشن.

در بالا اشاره کردم که کتاب درسی برای درس شیمی واقعا خوب تدوین شده. اما باز هم برخی مطالب به صورت گنگ و اغلب نامفهوم نوشته شده. بنابراین داشتن یک منبع کمک آموزشی خوب که هم از نظر درسنامه و هم از نظر پوشش دادن تست های خلاقانه خوب کار کرده باشه برای تو اامی است. فقط نکته ای که همیشه به اون اشاره میکنم این هست که فقط و فقط یک منبع کمک آموزشی انتخاب کن و اون رو برای خودت حلاجی کن. بنابراین قبل از انتخاب منبع هم با دبیر و هم مشاورین و کنکوری ها سال قبل م کن و یک منبع درجه یک رو برای این درس انتخاب کن.

منبع: فیلم آموزش شیمی کنکور

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

Sandra معرفی تخفیف های مختلف فروشگاه ها روناس طرح کالای خواب جواهری پارلاهوم ثبت شرکت نارین مسجد حضرت ولیعصر (عج) کیا شبکه درامد انلاین با کلیک رایگان